DDR4 RAM’lerin Özellikleri Nelerdir?

DDR4 RAM’lerin Özellikleri Nelerdir?

Micron, yaptığı açıklamada DDR4 RAM’lerin -yani DDR3’ün selefi- gelecek sene bilgisayarlarımızda olacağını duyurdu. Ayrıca şirket, ilk örnekleri sevk etmeye başladı bile.
DDR4 hafızalar, mevcut DDR3’lere oranla çok daha enerji tasarruflu ve hızlı çalışabiliyorlar. DDR4 hafızalar verileri daha hızlı bir şekilde karabiliyorlar. İlk olarak sunucularda ve masaüstülerde boy gösterecekler ve ardından dizüstü bilgisayarlara gelecekler.

Micron, DDR4 hafızaların tabletler gibi taşınabilir cihazlarda kullanılmasını da umuyor. Şu anda tabletler, DDR3 ve DDR2 hafızaların düşük-güçlü versiyonlarını kullanıyorlar. DDR3 hafızaların tükettiği 1.5 volta kıyasla DDR4 hafızalar 1.2 volt gibi daha düşük bir enerji tüketim değerine sahipler. 2133 MHz’den başlayan bus hızlarıyla çok daha hızlı veri transferi yapabiliyorlar. Ayrıca yeni hafızaların tasarımı okuma, yazma ve yenileme işlemlerini daha efektif bir şekilde yapabilecek şekilde tasarlandı. Daha hızlı işlem hacmi sayesinde uygulama performansı ve saklı verilere erişim çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Hafıza standart-düzenleme organizasyonu JEDEC’in bu senenin ortalarına kadar DDR4 tasarımını tamamen bitirmesi bekleniyor. Micron da yaptığı açıklamada, yıl sonunda DDR4 üretimine başlamayı planladıklarını belirtti.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s