Windows’da güncellemeden sonra otomatik yeniden başlatmadan nasıl kurtuluruz?

İşletim sistemlerinin yaptığı otomatik güncelleştirmeler sistemlerimizin açıklarını kapatarak bize daha güvenli bir kullanım imkânı sağlasalar da güncelleme sonunda istedikleri yeniden başlatma ihtiyaçları zaman zaman sinirlerimizi oldukça geriyor. Özellikle önemli bir işimizin tam ortasındayken  sevgili işletim sisteminizin sistemimizi yeniden başlatmamız yönünde bir telkinde bulunması pek hoşumuza gitmeyebilir çoğu kez. Vista’da bu isteği 4 saat kadar ertelememiz mümkün normal şartlarda. Süre dolduğunda ise aynı iletiyle tekrar karşılaşıyoruz ve kısa süre içerisinde cevap vermememiz durumunda bilgisayarımız otomatik olarak yeniden başlatılabilir.

Başında bulunmadığınız süre zarfında bilgisayarınızın açık kalmasını herhangi bir sebeple istiyorsanız bu tip bir durumla karşılaşmanız hiç hoşunuza gitmeyecektir. Üstüne üstün dinamik IP hizmeti alıyor olmanız durumunda; yeniden başlatma sonrasında IP’nizin değişeceğini hesaba katarsanız, bilgisayarınıza uzaktan bağlanma şansınızı kaybedebilir, çok önemli bir download işleminizin tamamlanamadan sonlanması durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Sözü daha fazla uzatmadan amacımıza değinelim. Bu yazımızda Windows Update servisini kapatmak kaydıyla biricik işletim sistemimizin bu sıkıntı verici soruyu sormasını ve kendini yeniden başlatmaya çalışmasını geçici olarak engelleyeceğiz.

Windowsda güncellemeden sonra otomatik yeniden başlatmadan nasıl kurtuluruz? vistason

Bu iş için yapacağımız tek şey ise komut satırını kullanarak Windows Update’in çalışmasını sonlandırmak ve yeniden başlatma problemini engellemek olacak.

Öncelikle komut satırını açmamız gerekiyor. Bunun için Çalıştır ‘a cmd yazmamız yeterli. Buradaki püf nokta komut satırına yönetici olarak erişmemiz gerektiği Vista işletim sistemi altında. İşlem yaptığınız kullanıcı yönetici değil ise bunun için başlat menüsünden cmd.exe‘yi sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır diyebilirsiniz veya Çalıştır ‘a cmd yazıpCtrl+Shift+Enter tuş kombinasyonuna basarak açabilirsiniz. XP’de ise direkt olarak komut satırına erişmeniz kaydıyla aşağıdaki işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Windowsda güncellemeden sonra otomatik yeniden başlatmadan nasıl kurtuluruz? s

Vista’da daha sonra ise komut satırına

net stop “Windows Update”

yazmanız durumunda bu can sıkıcı hatrılatmadan Windows Update servisini geçici olarak durdurarak kurtulabilirsiniz.

Windowsda güncellemeden sonra otomatik yeniden başlatmadan nasıl kurtuluruz? vista2 550x276

Windows XP kullanan kullanıcılar ise komut satırına

net stop wuauserv

yazarak bu sıkıntıdan bertaraf edebilirler.

Windowsda güncellemeden sonra otomatik yeniden başlatmadan nasıl kurtuluruz? xp 550x278

not: Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ya da kapatıp açtığınızda Windows Update tekrar çalışmaya başlayacaktır. Daha sonra otomatik güncelleştirmelerin yapılamaması gibi bir sıkıntı söz konusu değildir.

Kaynak

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s