Windows 8’de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek

Bildiğimiz gibi Microsoft geçtiğimiz hafta içerisinde yeni nesil işletim sistemi olacak Windows 8’in ilk temsilcisini yayımladı.

Geliştirici Önizleme Sürümü‘ ismi altında gelen bu sürümü yükleyenler varsa eğer görmüş oldukları gibi selefi Windows 7’ye kıyasla çok ciddi bir farklılığa sahip.

Evet; Metro Arayüzden bahsediyoruz. Malum Microsoft’un Windows 8 ile birlikte en büyük hedefi tablet pazarından hatırı sayılır bir pay kapmak. Haliyle de bu bağlamda dokunmatik kullanıma yönelik tasarladığı bu arayüzü devreye soktu.

Windows 8’in Metro Arayüzle nasıl kullanılacağını, tecrübelerimizi vs. Windows 8 kullanım deneyimi incelememizde ele aldığımız için burada bir kez daha detaya girmiyoruz. Bu yazının konusu Windows 8’i Metro Arayüz olmadan kullanmak isteyenlerin bunu nasıl yapabilecekleri.

Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek ScreenShot00111 1024x640

Metro Arayüzden kurtulmak için kullanabileceğimiz iki tane yöntem mevcut. İkisini de sırayla verelim, hangisini tercih ederseniz onu uygularsınız:

YÖNTEM I:

Bu klasik yöntem, yapacaklarımız aşağıda:

  • Komut satırına giriyoruz (Bunun için de ekranın sol alt köşesine imleci götürdüğümüzde çıkan menüden araştır/search’e tıklayıp, Uygulamalar/Apps altbaşlığına gidiyor ve arama kutucuğuna ‘cmd’ yazıyoruz.

Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek ScreenShot0018 1024x640

  • Komut satırı açıldığı vakit ‘regedit’ yazıp ‘enter’ tuşuna basıyoruz

Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek ScreenShot0026 1024x640

  • Regedit’e geldiğimiz vakit bulmamız gereken satır RPEnabled satırı. Bunun için de izlememiz gereken yol sırasıyla şöyle: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
  • Explorer’a gelince sağ bölmede RPEnabled satırını göreceğiz. Oraya tıklayıp mevcut bulunan ‘1’ rakamını ‘0’ olarak değiştiriyoruz.

Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek ScreenShot0042 1024x640

Şu anda Metro Arayüz tam olarak gitmedi ama bildiğimiz klasik Windows Başlat Menüsü de geldi. İkisini birarada kullanmamız mümkün. Eğer Metro Arayüz tamamen gitsin ve klasik yönteme geçeyim derseniz ya sisteminizi yeniden başlatın ya da görev yöneticisini/task manager açıp (ctrl+alt+delete) oradan İşlemler/Processes’e tıklayıp altta çıkan işlemlerden explorer.exe’yi sonlandırıp (sağ tık > end process) yeniden başlatın (file > new task > explorer.exe).

YÖNTEM II:

  • Bu uygulamayı indirin ve Yönetici/Administrator olarak çalıştırın.
  • ‘.Net 3.5.1’ eksik uyarısı verebilir. Bu durumda ilk olarak onu yükleyin.
  • Yine ilk etapta ‘ikisi bir arada’ kullanım sözkonusu, tamamen klasik yönteme geçmek için sisteminizi yeniden başlatmanız ya da görev yöneticisini açıp yukarıdaki yönergeleri izlemeniz yeterli.

Velhasıl son etapta karşımıza çıkan ekran görüntüsü aşağıdaki gibi oluyor. Yani Windows 7 yahut Vista’dan alışageldiğimiz biçimde kullanabiliyoruz Windows 8’i.

Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek ScreenShot0019 1024x640

Kaynak : http://www.pclabs.com.tr/2011/09/19/windows-8de-metro-arayuzu-aktifpasif-etmek/

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s