ctfmon.exe nedir, neden çalışır ve nasıl durdurulur?

Fırsat buldukça açıklamaya gayret ettiğimiz Görev Yöneticisi işlemlerinden, bir süre önce svchost.exe’yi incelemiştik. Bu yazımızda da birçok kullanıcının sık sık gördüğü fakat işlevi hakkında pek fazla fikir sahibi olmadığı ctfmon.exe’den bahsedeceğiz.

Eğer ctfmon.exe ile görev yöneticinizde sık sık karşılaşıyorsanız, bu işlemin vazifesi hakkında bilginiz yoksa ve bu konuda merak içinde iseniz doğru yerde ve doğru yazıda olduğunuzu söyleyebiliriz :).

Nedir bu ctfmon.exe?

Ctfmon.exe işlemi bilgisayarınızı çalıştırdığınızda arka planda otomatik olarak çalışmaya başlayan bir Microsoft hizmetidir. Microsoft Office dil çubuğunu ve Farklı Kullanıcı Giriş Türü Metin Giriş İşlemcisi’ni (TIP) çalıştırmaya yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım etkin pencereleri izleyerek konuşma tanıma, el yazısı tanıma, klavye, çeviri ve diğer alternatif kullanıcı girişi teknolojileri için metin girişi hizmeti sağlar. Bu tanımlar Microsoft’a ait tanımlar ve biraz karışık gelmiş olabilir :). Daha net anlaşılması için ctfmon.exe’nin pratikteki işlevlerini sıralayacak olursak; ses ve el yazısı tanıma (örneğin tablet pc kullanımı) ya da asya dilleri için sanal klavye desteği sağlama özelliklerini söyleyebiliriz.

ctfmon.exe nedir, neden çalışır ve nasıl durdurulur? task

ctfmon.exe nedir, neden çalışır ve nasıl durdurulur? startup 550x358

Windows XP’de varsayılan olarak çalıştırılan bu servis (sisteminizi ilk kez kurduğunuzda dahi çalıştırılıyor), Vista ve Windows 7’de bulunmasına rağmen kullanılmıyor. Microsoft çeşitli üçüncü parti yazılımların uyumluluk problemi yaşamaması için ctfmon.exe’yi bu iki işletim sistemine dahil etmiş olabilir. Windows 7 ve Vista’da yaptığımız sanal klavye kullanımı (el yazısı tanıma), Microsoft Office kullanımı gibi denemelerde de bu servisin çalıştırılmadığını gördük. Buradan çıkarılacak sonuç ise Microsoft’un daha yeni işletim sistemlerinde alternatif kullanıcı girişi gibi hizmetleri başka bir yazılım kanalıyla veriyor oluşu. Yaptığımız araştırmaya karşın bu yönde bir bilgi edinemedik ancak görev yöneticisinde değişik bir çalıştırılabilir dosya ile karşılaşmadığımıza göre hizmetin, o anda kullanılan programın çalıştırılabilir dosyası yardımıyla dinamik bağlı kütüphaneler kanalıyla veriliyor olması yüksek ihtimal… (msimtf.dll, msctf.dll)

Peki nasıl kaldırılır?

Fazla sistem kaynağı kullanmıyor olmasına karşın ctfmon.exe’nin çalıştırılmasını istemiyor olabilirsiniz. Sistem kaynaklarını sömürmese bile hiç kullanmadığınız bir hizmetin açılışta çalıştırılması kaydıyla -az da olsa- zaman kaybediyor olmak da rahatsızlık verici bir durum olabilir sizin için. Birçok kullanıcının günlük kullanımında bu tarz hizmetlere hiç başvurmadığı da göz önüne alınırsa ctfmon.exe’yi kapatmak mantıklı görünüyor. Bu işlem için çeşitli yöntemler olmasına karşın en sağlıklı olanlar denetim masasından gelişmiş metin hizmetlerini kapatmak veya komut satırını kullanmak.

Gelişmiş metin hizmetlerini kapatmak için öncelikle denetim masasına erişmelisiniz. Denetim masasında ise Bölge ve Dil Seçenekleri’ne girmelisiniz.

ctfmon.exe nedir, neden çalışır ve nasıl durdurulur? x 550x412

Bölge ve Dil Seçenekleri menüsünden ise Diller sekmesi altındaki Ayrıntılar düğmesini kullanmalısınız.

ctfmon.exe nedir, neden çalışır ve nasıl durdurulur? y

Karşınıza gelen Metin Hizmetleri ve Giriş Dilleri menüsünden ise gelişmiş sekmesi altındaki “Gelişmiş metin hizmetleri kapansın” seçeneğini aktif hale getirerek ayarlarınızı kaydettiğinizde ctfmon.exe servisi kalıcı olarak durdurulacaktır.

Alternatif olarak ise komut satırına erişerek

Regsvr32.exe /u msimtf.dll

Regsvr32.exe /u msctf.dll

komutlarını yazabilirsiniz. Bu durumda ctfmon.exe’nin kullandığı bu iki kütüphanenin çalıştırılma kayıtları kaldırılacaktır.

Tekrar çalıştırmak için ise;

Regsvr32.exe msimtf.dll

Regsvr32.exe msctf.dll

yazabilirsiniz.

Servisi kalıcı olarak durdurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak ctfmon.exe hizmetinin çalıştırılmadığını gözlemleyebilirsiniz.

not: Sistem yapılandırması ayarlarından (Başlangıç sekmesi) ctfmon.exe’yi kaldırarak hizmeti durdurmanız söz konusu değildir. Komut satırından veya denetim masasını kullanarak hizmeti durdurmadan bu işlemi yapmanız halinde servis başlangıç kaydının üzerine yazarak yeniden başlatmanız sonrasında tekrar çalışacaktır.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s