Windows7

Windows 7

Windows 7’yi sizden gelen fikirler doğrultusunda tasarladık ve geliştirdik. Öncelikle daha hızlı, daha basit ve istediğiniz şekilde çalışan kullanımı kolay bir bilgisayar istediniz. Biz de yüzlerce temel geliştirmenin yanında hayal edemeyebileceğiniz birkaç geliştirme daha yaptık. Henüz tamamlanmadı, ancak isterseniz yayın öncesi yazılımı deneyebilirsiniz.

Windows 7’deki yenilikler: Daha hızlı ve kolay

Windows 7 geri bildirimleriniz doğrultusunda geliştirildiği için, talep ettiğiniz birçok özelliği bulacaksınız. Günlük görevleri daha hızlı ve kolay hale getirmemizi, kişisel bilgisayarınızın istediğiniz gibi çalışmasını sağlamamızı ve yeni şeyler yapmanıza olanak tanımamızı istediniz. İşte tam olarak bunu yapıyoruz. Bu özellikleri nasıl hayata geçirdiğimizi görün.

Hızlı ve kolay

İyileştirilmiş görev çubuğu ve tam ekran önizlemeler

Ekranınızın en alt kısmındaki görev çubuğu, programları başlatmak ve açık programlar arasında geçiş yapmak için kullanılır. Windows 7’de, herhangi bir programı erişilebilir kılmak için tek tıklama ile görev çubuğuna sabitleyebilir ve görev çubuğundaki simgeleri yalnızca tıklayıp sürükleyerek yeniden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, kullanımlarını kolaylaştırmak için simgelerin boyutları da büyütüldü. Simgelerin üzerine geldiğinizde söz konusu programda açık olan her dosya veya pencerenin küçük resmini, küçük resmin üzerine geldiğinizde ise aynı pencerenin tam ekran önizlemesini görebilirsiniz. İmleci küçük resmin dışına çıkardığınızda tam ekran önizleme kaybolur.

Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=307692

Resimlere bakın: Önizlemelerle neyin açık olduğunu görün ve yeni Görev Çubuğu’yla Windows deneyiminizi kolayca denetleyin.

Atlama Listeleri

Windows 7’de, en çok kullandığınız özelliklerin hemen elinizin altında olmasına çalıştık. Örneğin, Yeni Atlama Listesi özelliği. Bu özellik, son zamanlarda üzerinde çalıştığınız dosyalara ulaşmanızı kolaylaştıran kullanışlı bir yoldur. En son kullandığınız dosyaları görmek için, görev çubuğunuzdaki simgeyi sağ tıklamanız yeterlidir. Örneğin Word simgesini sağ tıklayarak, en son kullandığınız Word belgelerini görebilirsiniz. Ayrıca her zaman elinizin altında olmasını istediğiniz başka dosyalar varsa, bu dosyaları görünmeleri için Atlama Listesi’ne sabitleyebilirsiniz. Böylece, kullanmak isteyebileceğiniz belgelere yalnızca birkaç tık ile ulaşabilirsiniz.

Windows Media Player gibi bazı programlar, kendi Atlama Listeleri’ni önceden ortak görevlerle doldurabilir. Örneğin, Windows Media Player Atlama Listesi’nde Tüm Müzikleri Yürüt seçeneğini veya son çalma listenizi sürdürme seçeneğini göreceksiniz. Internet Explorer Atlama Listesi’nde, en sık ve en son görüntülenen web sitelerini göreceksiniz. Bazı programlar söz konusu olduğunda, yeni bir e-posta iletisi oluşturma gibi geçmişte yalnızca programın içinden kullanılabilen görevlere dahi hızla erişebileceksiniz.

Verimlilik açısından önemli bir atılım: Atlama Listeleri ortak görevlere hızlı erişim sağlar

Masaüstü iyileştirmeleri

Windows 7, masaüstünüzde pencerelerle çalışma biçiminizi basitleştirir. Pencereleri açmak, kapatmak, yeniden boyutlandırmak ve düzenlemek için daha fazla sezgisel yol sunar.

Windows 7 ile her zamanki işlerinizi çok daha kolay yapabilirsiniz. Örneğin, Snaps ile iki açık pencereyi karşılaştırmak artık daha da kolay. Bundan böyle karşılaştırma için açık pencerelerinizi el ile yeniden boyutlandırmanıza gerek kalmayacak; ekranın yarısını kaplaması için bir pencereyi tutup ekranın iki yan kenarından birine çekmeniz yeterli olacaktır. Pencereleri iki tarafa yaslayın ve pencereleri karşılaştırmanı en kolay yolunun keyfini çıkarın.

Masaüstünüzdeki tüm dosyalarınızı ve araçlarınızı görmek için, farenizi masaüstünüzün sağ alt köşesine getirmeniz yeterlidir. Böylece tüm açık pencereler şeffaflaşacak ve masaüstünüz ile üzerindeki araçlar görünür hâle gelecektir.

Şimdi görüyorsunuz…

Şimdi görmüyorsunuz: Görünmez pencerelerle masaüstünü görün

Windows Arama

Kişisel bilgisayarınızda bir şey mi arıyorsunuz? İlk olarak neyi denersiniz? Web’i sık kullanıyorsanız, büyük olasılıkla ilk olarak bir arama kutusu bulmaya çalışırsınız. Artık bilgisayarınızdaki içeriği de bu şekilde bulabilirsiniz. İlk olarak Windows Vista ile birlikte sunulan Windows Arama, neredeyse kişisel bilgisayarınızda bulunan her şeyi hızlı ve kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı olur. Windows 7, arama sonuçlarını da daha sistemli ve anlaşılması kolay hâle getirir.

Bir dosyayı, e-postayı veya uygulamayı mı arıyorsunuz? Klasörlere ve menülere kolayca göz atabilir veya daha hızlı bir yolu tercih edebilirsiniz. Başlat düğmesini tıklayın; Başlat menüsünün alt kısmında bir arama kutusu göreceksiniz. Aradığınız dosyanın adında bulunan bir sözcüğü veya birkaç harfi girdiğinizde, düzenlenmiş bir sonuç listesi elde edersiniz.

Windows 7, belirli bir türdeki içeriği tek bir noktada göstermek için kitaplıkları kullanır. Kişisel bilgisayarınızda birkaç konumda fotoğraflarınız olduğunu varsayalım. Birçok fotoğraf, Fotoğraflar klasörlerinizdedir. Ancak belgeler klasörlerinizde de bazı fotoğraflarınız olabilir. Fotoğraflar kitaplığınız, kişisel bilgisayarınızın neresinde olursa olsun tüm fotoğraflarınıza göz atmanızı ve bunları kullanmanızı kolaylaştırır.
Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=307692

İçeriği tek bir görünümde toplayan kitaplıklar, aradığınızı bulmanızı daha kolay hale getirir. Kitaplıklar, Windows Arama ile daha da güçlü hâle geldi. Aramanızı özelleştirmek için filtreler kullanarak kitaplıklarınızda arama yapabilirsiniz. Örneğin, müzik ararken albüme göre arama yapabilirsiniz. Veya fotoğrafları çekilme tarihlerine göre arayabilirsiniz. Belgeler kitaplığınıza gidebilir, yazarlar seçeneğini tıklatabilir ve bilgisayarınızdaki tüm belgeleri yazar adına göre sıralanmış biçimde görebilirsiniz.

Windows Arama

Internet Explorer 8

Şimdi kullanılabilir durumdaki Internet Explorer 8, çevrimiçi işlerinizi daha hızlı yapmanıza yardımcı olur. Adres çubuğu, arama, sekmeler ve Sık Kullanılanlar çubuğundaki yenilikler sayesinde Internet Explorer 8, daha az çabayla daha fazla bilgi sağlar.

Hızlı Arama

Başlamak için bir arama isteği yazdığınızda, seçtiğiniz arama sağlayıcısının varsa görüntüleriyle birlikte ilgili önerilerin listesini görmeye başlarsınız. Avantajı: Arama ayrıca önerileri daraltmak için gözatma geçmişinizi de kullanacaktır. Aradığınız şeyi listede görüyorsanız, isteği tamamlamadan doğrudan listeye gidebilirsiniz.

Yazmaya başladığınız anda arama sonuçları görünmeye başlar

Hızlandırıcılar

Sürekli kullandığınız çevrimiçi hizmetler vardır. Bir konumu haritada bulma bunlara örnek olarak gösterilebilir. Hızlandırıcılar ile herhangi bir sayfadaki bilgilerin bir kısmını vurgulayabilir, mavi Hızlandırıcılar simgesini tıklatabilir ve ilgili hizmet seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bir adresi vurgulayıp sağ tıklatırsanız, Live Maps Hızlandırıcısı hemen sayfanın üzerinde bir harita önizlemesi görüntüler. Haritada bulmaya ek olarak, bilgiyi e-postayla gönderme, blog içeriği olarak gönderme, arama, çevirme ve paylaşmaya yönelik Hızlandırıcılar da kullanılabilir. eBay ve Facebook gibi popüler hizmetler, kendi siteleriyle kullanabileceğiniz özel Hızlandırıcılar sunar.

Hizmetinizde: Hızlandırıcılar, ulaşmak istediğiniz olanağa hızla ulaşmanızı sağlar

Web Slices

Web Slice, bir web sitesindeki bilgileri izlemeniz gerektiğinde, ancak sürekli siteye gitmek istemediğinizde kullanacağınız bir araçtır. Açık artırmadaki ürünler, spor skor bilgileri, eğlence sütunları ve hava durumu bilgileri gibi bilgiler için bir web slice kullanabilirsiniz. İzlediğiniz içerikte bir değişiklik olduğunda, değişikliği Sık Kullanılanlar Çubuğunuzdaki Web Slice’da anında görebilirsiniz.

Her zaman güncel: Sık Kullanılanlar çubuğundan Web Slice bilgilerini alın

Daha etkin aygıt yönetimi

Kişisel bilgisayarların önemli özelliklerinden biri, kullanmamızı mümkün kıldıkları aygıtların çok çeşitli olmasıdır. Geçmişte, farklı aygıt türlerini yönetmek için birkaç farklı ekran kullanmanız gerekirdi. Ancak Windows 7’de, herhangi bir yazıcıyı, telefonu veya elinizdeki diğer aygıtları bağlamak, yönetmek ve kullanmak için tek bir Aygıtlar ve Yazıcılar ekranı kullanırsınız.

Artık hepsi bir arada: Tüm aygıtlarınızı tek noktada görün

Windows 7’deki Device Stage adlı yeni bir teknoloji, aygıt yönetimini bir adım ileri taşıyor. Device Stage, bilgisayara bağlı tüm uyumlu aygıtlarla etkileşimde bulunmanıza yardımcı olur. Device Stage’de aygıt durumunu görebilir ve tek pencereden ortak görevleri çalıştırabilirsiniz. Mevcut aygıtları görmeyi büyük ölçüde kolaylaştırmak üzere aygıtların resimleri dahi sağlanır. Aygıt üreticileri, Device Stage’i özelleştirebilir. Örneğin fotoğraf makinesi üreticiniz Device Stage’in özel bir sürümünü sunuyorsa, fotoğraf makinenizi kişisel bilgisayarınıza taktığınızda, fotoğraf makinenizdeki fotoğrafların sayısı ve faydalı bilgilere bağlantılar gibi öğeler görebilirsiniz.

Device Stage, aygıt özelliklerini ön plana çıkarır

Ev Grubu

Günümüzde Internet bağlantısını paylaşmak için evinizde bir ağdan faydalanabilirsiniz. Ancak dosya ve yazıcı paylaşımı gibi diğer paylaşımları gerçekleştirmek zor olabilir. Evinizde bir veya daha fazla bilgisayar ve yalnızca bir yazıcı mı var? Çoğu kullanıcı gibi siz de, yatak odanızdaki dizüstü bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı çalışma odanızdaki yazıcıya göndermeniz gerektiğinde, dosyayı bir kişisel bilgisayardan diğerine e-postayla gönderiyor veya USB sürücüyle aktarıyor olabilirsiniz. Ayrıca, bulmanız gereken bir dosyanın hangi bilgisayarda olduğunu bilmiyorsanız, bir bilgisayardan diğerine mekik dokuyacağınız uzun bir arayış serüveni sizi bekliyor olabilir.

Windows 7’deki yeni bir özellik olan Ev Grubu, evinizdeki bilgisayarları bağlamayı sorunsuz bir işleme dönüştürüyor. Ev Grubu, Windows 7 çalıştıran ilk kişisel bilgisayarı ev ağınıza eklediğinizde otomatik olarak kurulur. Ev Grubu’na Windows 7 çalıştıran daha fazla kişisel bilgisayar eklemek zahmetsiz bir işlemdir. Ev Grubu’nda bulunan tüm kişisel bilgisayarlarla her bir kişisel bilgisayardan paylaşmak istediğiniz içeriği tam olarak belirtebilirsiniz. Böylece, evinizdeki çeşitli kişisel bilgisayarlar arasında dosyaları ve daha birçok aygıtı paylaşmak, tüm verileriniz tek sabit sürücüdeymiş gibi kolay hale gelir. Çalışma odanızdaki bilgisayarda dijital fotoğraflarınızı depolayabilir ve bunlara evinizin her yerinden dizüstü bilgisayarla kolayca erişebilirsiniz. Benzer şekilde, Ev Grubu’nda bulunduğu sürece, çalışma odanızdaki yazıcı da otomatik olarak evinizdeki tüm kişisel bilgisayarlarla paylaşılır.

Varolan bir ağa katılıp katılmayacağınızı belirleyin

Ağdaki diğer aygıtların içeriğini kolayca araştırın

Kullanılabilir Ağı Görüntüle (VAN)

Windows 7 ile ağlarınızın tümöünü görüntülemek ve bunlara bağlanmak basit ve tutarlı hale geliyor. Ağların Wi-Fi, Mobil Geniş Bant, Çevirmeli veya kurumsal VPN tabanlı olmasından bağımsız olarak, kullanılabilir ağlara her zaman tek tıklatmayla erişebilirsiniz.

Kullanılabilir Ağı Görüntüle (VAN)

İstediğiniz gibi

Daha hızlı, daha uyumlu performans

Hiç kimse beklemekten hoşlanmaz; bu nedenle kişisel bilgisayarlarımızın iyi bir performans sergilemesini, hızlı yanıt vermesini isteriz. Windows 7 çalıştıran kişisel bilgisayarların performansını yükseltmek amacıyla bir dizi yöntemi inceledik ve işletim sistemini, kullanımı daha kolay ve daha uyumlu olacak şekilde tasarladık.

Windows 7, performansı geliştirmek için, kişisel bilgisayarları başlatacak, kapatacak, bekleme modundan çıkaracak ve daha hızlı yanıt vermesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Ayrıca Windows 7’ye günlük işlerinizi en hızlı şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olan ve işlerinizi yapmak için gerekli adımların sayısını azaltan yeni özellikler ekledik. Zaman kazanmanıza yardımcı olacak bazı özellikler aşağıdadır:

  • Windows Görev Çubuğu uygulamalarınız ve dosyalarınızla çalışmanızı kolaylaştırır
  • Atlama Listeleri istediğiniz belgelerin elinizin altında olmasını ve en son kullandığınız belgelere birkaç tıkla ulaşmanızı sağlar

Ayrıca, işletim sistemiyle çalışmayı daha rahat hâle getirmeye odaklandık. Örneğin, İşlem Merkezi, işletim sisteminin, sistemdeki değişiklikler hakkında sizi nasıl uyaracağına ilişkin size daha fazla denetim sunar. Böylece sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda, Windows 7 bu sorunları düzeltmenize yardımcı olacağından, sistemi daha hızlı kurtarabilirsiniz.

Güç yönetiminde gelişmeler

Kişisel bilgisayarınızı bir süre kullanmadığınızda ekranı karartan uyarlamalı ekran parlaklığı gibi güç tasarrufunun geliştirilmesine yönelik özellikler ekleyerek, Windows 7’yi pil ömrünü geliştirecek şekilde tasarladık. DVD oynatmak için daha az güç kullanmak (bu özellik yolculuklarda kullanışlıdır) ve işlem gücünü daha etkili şekilde kullanmak, geliştirilen diğer özelliklere dahildir.

Parlak fikir: Otomatik olarak kararan ekran pil ömrünü uzatır

Uyumluluk

Şu anda kullandığınız donanım ve yazılımların Windows 7 ile uyumlu şekilde çalışmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle pek çok yardımcı özellik ekledik.

  • Ortaklarımızın ürünlerinin Windows 7 ile çalışmasını sağlamak üzere ortak çalışma yürütüyoruz. Windows Vista ile çalışan ürünlerin çoğunun Windows 7 ile uyumlu şekilde çalışmasını bekleyebilirsiniz.
  • Yeni bir aygıt veya uygulama satın alırken, "Compatible with Windows 7" (Windows 7 ile Uyumlu) logosuna bakın. Bu ürünler, doğrudan yüklenerek Windows 7 ile güvenilir şekilde çalıştırılabilmeleri için Microsoft’un tasarladığı sınamalardan geçmiştir.
  • Windows XP için tasarlanmış olan verimlilik ve işletme programlarının çoğunu Windows 7 Professional veya Ultimate ile çalıştırabilirsiniz. Bazı ek yazılımlar gerekebilir ve Microsoft sitesinden ücretsiz olarak karşıdan yüklenebilir.

Sorunların kontrolünü elinize alın

Daha önceki sürümlerde, Windows bilgisayarınızda dikkat edilmesi gereken bir durum olduğunda çoğu kez sizi uyarabiliyordu. Ne yazık ki, bunun için açılır pencereler veya diğer iletilerle yaptığınız işlemi kesintiye uğratıyordu. Sorunun acil dikkat gerektirdiği durumlarda, bunlar faydalıydı. Ancak, sorunun çözümü acil değilse ve o sırada ilgilenmek istemiyorsanız, fayda sağlamıyorlardı.

Windows 7 dikkatinizi çekmek istediğinde, ekranınızın sağ alt köşesinden açılan bir ileti penceresinin yerine, İşlem Merkezi simgesini görüntüler ve simgeyi tıklatarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Uyarıya derhal bakacak zamanınız yoksa, İşlem Merkezi daha sonra incelemeniz için bilgiyi saklar.

İşlem Merkezi, daha sonra incelemeniz için bilgiyi saklar

Windows 7, daha fazla sorunu çözümlemenize yardımcı olur ve bunları kendi zamanlamanıza uygun şekilde çözümlemenizi sağlar. İşlem Merkezi, bilgisayarınızın sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamanıza yönelik görevler ve bildirimler için gidebileceğiniz merkezi bir yer sağlayan yeni, tümleşik bir Denetim Masası deneyimidir. Bildirimleri ele alma ve bilgisayar sorunlarını yönetme konusunda kolaylaştırılmış yeni bir deneyim sağlayarak, sorunları çözmenize yardımcı olur.

Bakımı kolaylaştırma, sistemi sessizleştirme: İşlem Merkezi bildirimleri birleştirir

 
Yeni olanaklar

Windows Media Center

Kullanımı kolay bir kullanıcı arabiriminin yanı sıra yeni içerik türleri ve dijital TV desteği ile, Windows 7’nin belirli sürümlerindeki Media Center bilgisayarınızda TV, film ve diğer video içeriklerini izlemeyi hiç olmadığı kadar kolay hale getirmektedir. Bir kablo bağlantısı ve basit bir USB TV Tarayıcısı ile, programları kaydedip istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Windows Media Center standart ve dijital yüksek tanımlı TV programlarını içeren tek bir TV rehberini yönetecek şekilde güncelleştirilmiştir.
Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=307692

Kaydedilen TV programlarına hızla gözatma

Turbo kaydırma gibi yeni özelliklerle sevdiğiniz programları çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. İçerik listelerini taramanız için yalnızca sağ ok tuşunu basılı tutmanız yeterlidir.

Evde müzik, resim ve videolarınızın keyfini çıkarın

Kişisel bilgisayarların en önemli özelliklerinden biri resimlerinizi, videolarınızı, TV kaydını ve müziği tek bir yerde saklamanızı sağlamalarıdır. Herşey tek bir noktada olduktan sonra, evinizdeki diğer bilgisayarlarda ve aygıtlarda da aynı keyfi yaşamak isteyebilirsiniz. Windows 7 bunu gerçekleştirmenize yardım eder. Yeni medya akışı özellikleri bilgisayarınızı evinizde ses, video, TV kaydı ve fotoğraflar için mükemmel bir hub haline getirir. Böylece Windows Media Player’dan bir ev grubu veya medya akışı kurduğunuzda, evinizde Windows 7 çalıştıran diğer bilgisayarlarda ve diğer aygıtlarda müzik, resim ve videolarınızın keyfini kolayca çıkarabilirsiniz.
Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=307692

Kontrolü kaybetmeden medyanızı paylaşın

Müziği evinizin her tarafına yayın

Bilgisayarınızda ev eğlence sisteminizde yürütmek istediğiniz medya mı var? Tek bir noktadan evinizin her yerine DJ’lik yapmak ister misiniz? Müziği kişisel bilgisayarınızdan ulaştırmak istediğiniz her yere "göndermek" harika olurdu. Bunu yapabilirsiniz. Windows 7 kişisel bilgisayarınızı kullanarak ses video sisteminize ve Media Extender olarak kullanabileceğiniz Xbox 360 gibi diğer ağa bağlı medya aygıtlarına müzik, video veya fotoğraf akışını kolaylaştırır. (Extender teknolojisi TV, DVD oynatıcı gibi ev eğlence aygıtlarında ve kişisel bilgisayarınızı istediğiniz yerde tutarak evinizin her yerinde dijital eğlencenizi TV’de yayınlamak için "hub" olarak kullanmanıza olanak tanıyan sessiz bileşenlerde yerleşik olarak bulunan bir teknolojidir. Bu aygıtlar "Windows Media Center için Extender" olarak adlandırılır.)

Diyelim ki kanepenizde oturmuş dizüstü bilgisayarınızı kullanarak e-postalarınızı okuyor veya web’de geziniyorsunuz. Müzik dinlemek istiyorsunuz, ancak sesin dizüstü bilgisayarınızın hoparlöründen gelmesini istemiyorsunuz, ayağa kalkıp taşınabilir medya aygıtınızı almak da zor geliyor. Windows 7 ile bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yalnızca Windows Media Player’ı açın, dinlemek istediğiniz parçayı sağ tıklatın, Şurada Yürüt’ü seçin; ağa bağlı müzik aygıtı veya Xbox 360 gibi müziğinizi çalabileceğiniz aygıtların ve kişisel bilgisayarlarınızın bir listesini göreceksiniz. Çoğu durumda, medya alıcınız medyanızın dosya biçimini desteklemezse, Windows 7 otomatik olarak içeriği medya alıcınızın yürütebildiği biçime dönüştürür. Windows Media Player yürütme, durdurma ve parça atlama gibi özelliklerle aygıtınızı yönetme konusunda denetim sağlayarak kişisel bilgisayarınızı uzaktan kumandanız haline getirir.

Ev ses sisteminizde medyanızı yürütün

Hayatınızı Windows Live ile uyumlu hale getirin

Windows 7 kullanıyorsanız, Windows Live Temel Parçalar’ı da edinmek isteyeceksiniz. Ücretsiz! Windows Live Temel Parçalar, daha önce Windows Vista ve diğer Windows işletim sistemlerinde aşağıdaki görevleri gerçekleştiren programlarda bulunan bazı özellikler sağlar:

  • Birden çok e-posta hesabını tek bir yerden yönetme
  • Dijital fotoğraflarınızından en iyi şekilde faydalanma
  • IM ile anlık sohbet
  • Ailenizin çevrimiçi güvenliğini sağlama

Windows Live’ı Karşıdan Yükleyin

Ayrıca Windows Live Temel Parçalar, kişisel bilgisayarınızda yaptıklarınızla Windows Live Hotmail, Facebook, Flickr, Twitter vb. gibi her gün kullandığınız çevrimiçi hizmetler arasında kesintisiz bağlantı sağlar. Tek bir karşıdan yüklemeyle Windows Live Fotoğraf, Mail, Messenger, Movie Maker ve daha fazlasına kolayca sahip olursunuz. Bu harika uygulamalarla Windows 7’den daha da fazla yararlanabilirsiniz.

Windows Live Fotoğraf

Windows Dokunma

Her ne kadar çok sayıda görevi gerçekleştirmek için harika olsalar da, klavye ve fare kullanmak her zaman en kolay yol değildir. Windows 7 ile, dokunmatik ekranlı monitörünüz varsa, bilgisayar ekranınıza yalnızca dokunarak, daha doğrudan ve doğal çalışabilirsiniz. Aşağı kaydırmak, pencereleri yeniden boyutlandırmak, medya yürütmek, yana kaydırmak ve yakınlaştırmak için parmaklarınızı kullanın.

Başlat menüsü, Windows Görev Çubuğu ve Windows Gezgini’ne parmaklarınızla kolayca seçebileceğiniz daha büyük simgelerle rahat bir şekilde dokunulabilir. Internet Explorer 8 ile web’e gözatmak da daha kolaydır; yalnızca parmaklarınızı kullanarak bir Web sayfasını kaydırın veya sık kullandığınız bağlantılara gözatın. Fotoğraf albümündeki resimleri bile parmaklarınızı kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Windows 7 ayrıca yeni çok noktalı dokunma teknolojisini de desteklemektedir; böylece birden fazla parmakla ekrandaki işlemleri denetleyebilirsiniz. Örneğin, bir şeyi sıkıştırıyormuş gibi iki parmağınızı daha fazla yakınlaştırarak bir görüntüyü yakınlaştırabilir ya da iki parmağı uzaklaştırarak görüntüyü uzaklaştırabilirsiniz. Bir parmağı diğerinin etrafında döndürerek ekrandaki bir görüntüyü döndürebilir; bir parmağı hedefin üzerinde tutup, diğeri ile ekrana dokunarak sağ tıklatabilirsiniz.

Kaynak

Reklamlar
Bu yazı Bilgisayarlar ve Internet içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s