3G mi ADSL mi ?

 
alt

Ülkemizde de kullanılmaya başlanan 3G teknoloji mobil hayat alışkanlıklarımızı önemli ölçüde değiştirecek. Peki hızlı data aktarımına imkan tanıyan 3G teknolojisi ADSL’in yerini alabilecek mi? Bu soruya kesin bir yanıt vermeden önce internet kullanım alışkanlıklarını araştırmak gerekiyor. Ayrıca fiyatlar ile ilgili karşılaştırma yapmak ve hızları da masaya yatırmak gerekiyor. işte bilgisayar üzerinden yapacağımız 3G ve ADSL bağlantılarının maliyet ve diğer açılardan değerlendirmesi:

KULLANIM ALIŞKANLIKLARI
Evde çok fazla internet kullanan biri değilseniz ve aylık data kullanımınız 4 GB’ı geçmiyorsa ADSL yerine 3G teknoloji üzerinden internete bağlanmayı tercih etmek mantıklı bir çözüm olabilir. Çünkü aşağıda inceleyeceğimiz fiyatlar geneled 4 GB’a kadar mantımlı çözümler sunuyor. Daha üstü kotalı seçenekler ise ekonomik olmaktan uzak.

Ancak video izliyor, MSN üzerinden videolu sohbetler yapıyor, film ya da müzik indiriyorsanız 3G paketleri size çok pahalıya gelebilir. Bu tip alışkanlıklarınız varsa ADSL kullanmaya devam edin ve 3G’yi unutun (en azından şu anki tarifelerle).

FİYAT
Yazıyı hazırladığımız tarihte en ucuz internet bağlantısı 4 GB kotalı abonelik için 29 TL (geçici süreyle yapılan özel kampanyaları dikkate almıyoruz). Ancak ödeyeceğiniz para bununla sınırlı değil. Hiç konuşma yapmasanız bile telefon hizmeti de almak zorunda olduğunuzdan 10-12 TL’lik bir minimum bedel de sizi bekliyor olacak. Yani ADSL teknolojisi ile internete bağlanmak için toplamda 40 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor.

 

alt

3G paketlerine bakacak olursak karşılaştırma olması için 4 GB’lık paketlere bakıyoruz: Turkcell‘de 4 GB’lık paket 39 TL. Vodafone‘da ise bu rakam 3 GB için 50 TL. Avea’da ise 4 GB için istenen rakam 55 TL (Rakamlar bilgisayar üzerinden 3G bağlantısı sağlandığında ödenecek değerler. Ayrıca USB dungle ile yapılacak kullanımlarda ilk faturada gelecek olan vergiler hesaba dahil edilmemiştir).

Fiyat anlamında 3G paketleri arasında en mantıklısı 39 TL ile Turkcell’in 4 GB’lık paketi olarak görülüyor. Hız taahhüdü bulunmayan bu pakette, uygun donanımla yüksek hızlarda kullanım mümkün olabilir.

Öte yandan gerek TTNET gerekse 3G paketlerinin fiyatları neredeyse aynı (Turkcell için öyle en azından). Ancak ADSL maliyet hesabımızı telefonla hiç görüşme yapmadığınız üzerine kuruyoruz. Aksi durumda telefon faturası da bu maliyetlerin üzerine eklenebilir. 

HIZ
İnternet bağlantısında en önemli konulardan biri hız. TTNET’i baz alarak yaptığımız değerlendirmede 8 Mbps üzerinden bir hız değerlendirmesi yaptık. Bu hızın (nisbeten) stabil olması 3G karşısındaki en büyük avantajı. 3G teknolojisi teorik olarak 28.8 Mbps değerlerine ulaşmayı mümkün hale getirse de yoğun bir bağlantıda değil 28.8, 1-2 Mbps değerlere bile ulaşmak biraz zor. Ayrıca hareket halinde iken 3G’nin hızı da önemli oranda düşüyor.

Öte yandan halen kullanımda olan USB modemlerle 7.2 Mbps’ten daha yüksek hızlarla bağlantı kurmak mümkün değil. Ancak Turkcell Ağustos ayı içinde satışa sunacağı yeni modemi ile 21 Mbps’e kadar hızları destekleyecek. Diğer operatörler içinse henüz yüksek hızlı modemler ufukta görünmüyor.

Yani 3G için ortalama 1 Mbps, ADSL içinse 8 Mbps’e kadar hızlardan söz etmek mümkün. Ancak ADSL’de birçok bölgede 8 Mbps hızının desteklenmediğini belirtmek isteriz. Bazı bölgelerde altyapı sorunları yüzünden ulaşılabilecek en yüksek hız 2 Mbps olarak karşımıza çıkıyor.

DEĞERLENDİRME
Eğer yoğun bir şekilde internet kullanan biri değilseniz, iki üç günde bir 1-2 saat internete girerim, onda da iki-üç sayfa bakar çıkarım derseniz ve interneti sabit bir mekanda kullanmayı düşünüyorsanız 3G sizin için uygun olabilir. Ayrıca 3G’nin mobil olduğunuz heryere taşınabiliyor olması da önem bir artı.  Hiç telefon kullanmadığı halde sabit ücret ödemek istemeyenler için 3G seçeneği mantıklı bile görünüyor. Ancak yoğun bir internet kullanıcısıysanız 3G sizin için hiç de uygun olmaz. Çünkü kotayı aştığınızda ödeyeceğiniz paralar sizi ciddi anlamda zorlayabilir.

 

 

 

 
 
Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s