Windows Vista Ready Boost Özelliği

 
Yeni Windows Vista’nın getirdiği sınırlı sayıda kayda değer değişiklikten biri de flash belleklerdeki boş alanı adeta RAM veya sanal bellek gibi kullanmasını sağlayan ‘Ready Boost’ özelliği. Fakat harici USB bellekleri ve compact flash, secure digital, memory stick gibi farklı cihazlarda depolama amaçlı kullandığımız bellek kartlarını bir de bilgisayarın performansını arttırmak için kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken pek çok detay var.

Bellek kartımı fotoğraf çekmiyorken bilgisayarımın performansını arttırmak için kullanabilirim” düşüncesinin yarattığı heyecan şu günlerde çoğumuzda hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir. Zira sayılı ürün “Ready Boost” için gerekli performansa sahip. Kısaca bu kriterleri sizlerle paylaşmak istedim çünkü sadece bu nedenle Vista’ya geçenler olduğu gibi, Vista’ya RAM almaktansa çok daha ucuza flash bellek ürünleri almayı tercih edip fayda göremeyenlerin sayısı da az değil. Bilgileri Windows ekibinde görevli Tom Archer’ın güncesinden ve de daha önce okuduğum test ve karşılaştırmalardan derledim:Öncelikle hangi ürünler Ready Boost için potansiyel medyalar? Ready Boost, USB bellekleri ve de flash bellek kartlarının performansını kontrol ediyor ve yeterli performans sağlıyorlarsa size kullanmak isteyip istemediğinizi soruyor. Ama bellek kartlarını harici bir USB kart okuyucuya takmanız durumunda, en hızlı kart bile ReadyBoost için kullanım dışı kalıyor, çünkü Vista’nın bu özelliği sadece dahili kart okuyuculardaki kartları kullanabiliyor.Peki hangi flash bellek ve kart ürünlerini kullanmak mümkün? Günlük sistem kullanımında, bellekteki bilgiler sıralı okunmadığı ve rasgele erişim yapıldığı için sıralı okumada çok hızlı olan çoğu USB bellekler Ready Boost ile kullanılamayabiliyor. 133X gibi etiketlerle hızı vurgulanan cihazlardansa rasgele okumada başarılı cihazlar tercih edilmeli. Maalesef bu bilgi çoğu ürün kutusunda yer almıyor.4K’lık rasgele okumada saniyede 2,5 MB; 512K rasgele yazmada saniyede 1,75 MB hız sağlayabilen cihazların Ready Boost ile kullanılabileceği bugün pek çok kaynakta yer alan teknik bilgiler. Fakat Microsoft ya doğrudan böyle bir ölçümle takılan flash cihazı test etmiyor ya da performans alt seviyesini düşürdü. Çünkü yazma konusunda çok daha yavaş USB bellekler de Ready Boost ile kullanılabiliyor. Bir flash ürünü kullanabilmek için cihazın en az 256 MB en fazla 4 GB boyutta olması lazım. 4 GB sınırı, geriye uyumlu çalışabilmek için FAT32 desteğinin devam ediyor oluşundan kaynaklanıyor. Önerilen ise bilgisayardaki RAM belleğinizin 2 ila 2,5 katından fazlasını Ready Boost’a ayırmamak. Hatta en uyumlu durum, RAM bellek ile flash bellekte Ready Boost için ayrılan alanın eşit olması olarak belirleniyor, örneğin 1 GB RAM belleğe 1 GB Ready Boost’a ayrılmış flash sürücü gibi.
Ready Boost’un, UNIX’de olduğu gibi sadece sabit diskteki sanal bellek (swap) dosyasını flash belleğe taşımaktan ibaret olmadığı söylenebilir. Çünkü sıralı okumada sabit diskler, rasgele okumada ise flash ürünler diğerinden kat kat daha hızlı. Sık sık küçük dosyalara başvurulan durumlarda Ready Boost’un faydası daha rahat görülürken, çok büyük ve az sayıdaki dosya ile çalışıldığında tabii ki sabit disk tercih edileceğinden etki yok denecek kadar sınırlı kalıyor. Yani 2 GB RAM belleği olan ve az sayıda uygulamayı aynı anda kullanan bir kullanıcı Ready Boost’tan pek fayda görmeyecektir. Öte yandan çok sayıda Windows bileşeni ve farklı programlarla aynı anda çalışan, az bellekli bir sistemde performans artışı fark edilebiliyor.
Aynı anda sadece bir flash cihaz bu şekilde kullanılabiliyor, şu ana kadarki denemelerim cihazın birden çıkarılması durumunda Windows’un çökmediğini doğruladı. Ama okuduğum ve anladığım kadarıyla sadece flash bellek üzerine yazılan veri bulunmuyor, veriler, sistemin yüküne göre sabit diskte kendi yerinde ya da sanal bellekte de bir kopyayla yer alıyor. Bu durumda da Ready Boost’u, RAM bellek artışı ya da sanal belleğin yükselmesi şeklinde birebir kalıba oturtup tanımlamak yanlış oluyor.
Mevcut MP3 çalarlar ve tabii ki çoğu flash ürün Ready Boost ile kullanılamıyor. Gerek üreticiler tarafında, gerekse de orta vadede Microsoft tarafından bu konuda gelişmeler olacak. Bu özellikle kullanılabilecek rasgele okuma/yazma hızına sahip cihazlar çoğalmaya başladı ama bu yazının yazıldığı hafta, Türkiye pazarında Ready Boost uyumlu USB bellek olarak sadece A-Data PD7 ve PD14 bulabildim, bir Kingston modeli (ReadyFlash) de bir bilgisayar perakende zincirinde bir ürünün yanında promosyon olarak veriliyor, satılmıyordu. Zamanla Türkiye’de de ürünlerin sayısı artacaktır ama şu anda çok az sayıda seçenek olması sanırım fiyata yansıdı ve A-Data ürünlerine son hafta içinde yaklaşık %50 zam yapıldı.
Bunlar bir yana, gerçekten de ciddi bir performans artışı yaşayacak mısınız? Bu konuda kendi tecrübelerimi zamanla burada paylaşacağım. Ama 512 MB RAM belleği olan bir bilgisayarda Ready Boost’un önemli kazanç verdiği en olumsuz sonuçlar sınan sitelerde bile kabul ediliyor. Tabii burada belki asıl sorulması gereken, 512 MB RAM’i olan makinaya Vista kurulur mu? Bence kurulmamalı… Ama Vista kullanmak isteyen ve 512 MB ya da 1 GB RAM’i olan, aynı anda 9-10 adet İnternet, medya, ofis, iş, grafik, vb. uygulama çalıştıranlar için RAM almaya göre çok ucuz bir alternatif ve önerilebilir ama aksi durumlarda büyük kazançlar elde etmek mümkün olmuyor.
Belirttiğim gibi, Ready Boost özelliğini kullandıkça ve sizden bu yazıma gelen yanıtlara göre, konuyla ilgili güncel bilgi aktarmaya çalışacağım. Türkiye’den veya dışardan flash ürün alırken “Ready Boost uyumlu/destekler” etiketine dikkat edin, elinizdeki mevcut flash ürünlerde bu özellik yoksa, ya da harici kart okuyucunuza güveniyorsanız, Vista’ya geçmeden önce bir daha düşünün… Pardus gibi alternatifler güçleniyor, unutmayın!

Reklamlar
Bu yazı Bilgisayarlar ve Internet içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s